MADENLİ
Giriş Tarihi : 12-04-2022 13:49

Çayeli Bakır İşletmeleri Rize'de İhracat Birincisi

Rize'de 2021 yılı Rize İhracatının Yıldızları Ödül Töreninde Çayeli Bakır İşletmeleri yine birincilik ödülünü aldı.

Çayeli Bakır İşletmeleri Rize'de İhracat Birincisi

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB)'in düzenlediği Rize İlinin başarılı ihracatçılarına ödüllerinin takdim edildiği “2021 Yılı Rize İhracatının Yıldızları” ödül töreni Ricosta Otel'de gerçekleştirildi. 

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, "Bölgemize hitap eden Gürcistan, Azerbaycan, Rusya'nın Kafkas Bölgeleri şu anda ülkemizin elinde var olan lojistik avantajlar nedeniyle önemli fırsatlar sunmaktadır." dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan ödül töreninde Rize’de gerçekleştirilen ihracatlar ile ilgili sunum yapıldı. Sunumda “2021 yılında Rize ilinden 207.348.185 $ tutarında ihracat gerçekleşmiş olup, yapılan ihracatta bir önceki yıla göre %26 oranında artış yaşanmıştır. Rize ilimizden 25 sektörden yapılan ihracatta ilk sırada madencilik ürünlerinden bakır cehveri yer alırken, ikinci sırada balık, üçüncü sırada ise çay yer almıştır. Rize ilinden yapılan toplam ihracatın %54 lük kısmı madencilik ürünleri ihracatından, %21'lik kısmı ise balık ihracatından oluşmaktadır. Türkiye genelinden Rusya Federasyonu'na alabalık ve Türk Somonu ihracatında Rize ili birinci sırada yer almakta olup, ayrıca Rize ilinde üretilip 7 farklı ülkeye ihraç edilen cerrahi tek kullanımlık koruyucu elbise ihracatı da önemli hacme ulaşmıştır“ ifadelerine yer verildi.

Vali Kemal Çeber ödül töreninde yapmış olduğu konuşmada, ihracatın ülke ekonomisine sağlamış olduğu katkıya vurgu yaparak, “Rize, yaşanan pandemi süreci ve ekonomik sorunlara rağmen ihracat oranında sağladığı artışla ülke ekonomisine ve ilimiz ekonomisine büyük katkı sağlamıştır. Bu durum bizler için büyük onur kaynağı olmuştur. Bu noktada bu süreci başarılı bir şekilde idare ederek yapmış oldukları gayretli çalışmalarla ilimiz için hedeflerimizi daha da ileriye taşıyan değerli ihracatçılarımızı tebrik ediyorum. Ulaşmış olduğumuz hedefler bizleri daha da büyük hedeflere yönlendirmektedir. Bunu da hep birlikte sağlayacağımıza inancım tamdır“ dedi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, "2021 Yılı Rize İhracatının Yıldızları Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, Rize'nin bölge için önemli ihracatçı iller arasında yer aldığını söyledi.

Geçen yıl gerçekleştirilen 207 milyon dolarlık ihracat hacmini en az 500 milyon dolar seviyesine çıkarmaları gerektiğini belirten Gürdoğan, "Bölgemizin Kafkasya bölgesi, Orta Asya bölgesi ülkelerine yakınlık gibi önemli bir avantajı bulunmaktadır. Ancak bölgemize yakın bu coğrafyada neredeyse 1-2 saat gibi kısa sürede ürün sevk edebileceğimiz pazarlar olan Gürcistan ve Azerbaycan pazarlarında ihracat payımız ülkemizin diğer şehirlerine göre çok düşük düzeyde bulunmaktadır. Şu anda bulunduğumuz bölgede tarımdan sonra en büyük girdiyi sağlayan sektör ihracattır. Yapılmakta olan Rize-Artvin Havalimanı ve İyidere Lojistik Merkezinin, Rize ve bölgemiz ihracatına da ivme kazandırmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Gürdoğan, bölgede arazi kıtlığı ve arsa maliyetleri yüksekliği nedeniyle kamunun arsa üretimi yaparak yatırımcılara tahsis etmesi gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu düzenlemelerin bir an önce hayata geçmesi konusunda tüm kurumlarla iş birliği yapmaya ve destek vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Elbette bu düzenlemelerin hayata geçmesini beklemeden önümüzdeki fırsatları değerlendirip ihracatımızı daha üst noktalara çıkarmak için gereken ne varsa yapmamız gerekmektedir. Bölgemize hitap eden Gürcistan, Azerbaycan, Rusya'nın Kafkas Bölgeleri şu anda ülkemizin elinde var olan lojistik avantajlar nedeniyle önemli fırsatlar sunmaktadır. Özellikle savaş nedeniyle ABD ve Avrupa'nın Rusya'ya uygulamaya başladığı yaptırımlar neticesinde Rusya birçok ürünü ülkemizden tedarik etmeye başlayacaktır. Bu duruma hazırlıklı olarak, şimdiden gerekli araştırmalarımızı yaparak birebir yapacağımız ziyaretlerle bu potansiyelden pay alma imkanını araştırmamız gerekmektedir."

Dünyada şu anda lojistikte ürün teslimatlarında çok büyük sorunlar yaşandığını dile getiren Gürdoğan, "Bundan dolayı birçok ülke, ülkemizin bu potansiyelini gördüğü için tedarikte Türkiye'ye yönelmiş bulunmaktadır. Gürcistan, Azerbaycan, Rusya pazarlarına 1-2 gün gibi kısa zaman diliminde ürün teslim edebilmemiz önemli bir avantajdır ve bunu fırsata dönüştürmemiz gerekmektedir." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Rize'de ihracatta ilk on içerisine giren iş insanlarına ödülleri verildi.  Ödül plaketlerinin verilmesinin ardından ihracatçıların sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

Törene, Rize Valisi Kemal Çeber’in yanı sıra, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, ÇAYKUR Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karaoğlu, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan ve Şaban Turgut ile iş insanları katıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, olumsuz hava koşulları sonucu uçak seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle törene katılamadı.

kaynak-foto-haber: olay53.com

AdminAdmin